- Ajándékutalvány
- Ipari alpin felszerelés
- Favágó felszerelés
- Barlangász felszerelés
- Hegymászó felszerelés
- Via ferrata felszerelés
- Téli túra felszerelés
- Kanyontúra felszerelés
- Kötelek
- Karabinerek
- Sisakok
- Hevederek, lépőszárak, kantárak, csatok
- Ereszkedő eszközök, csigák
- Mászógépek
- Világítás, fejlámpák
- Gázfőzők, túrabotok
- Fix pontok kiépítése
- Hátizsák, bag
- Kalandpark felszerelés
- Egyebek
Technikai barlangász felszerelés
Lássuk, hogy milyen felszerelésekre van szükség egy kötéltechnikát igénylő barlang esetében. Hát, jó csomó dolog kell. Saját, megfelelő világítás és ruházat, aztán az egyéni- meg a közös technikai arzenál.
Az eszközök vásárlásakor, nagyon sokan azt a kérdést teszik fel először, hogy melyik a jobbik, mit érdemes megvenni? Erre bizony a válasz csak nagyon szubjektív lehet, és csak részrehajlóan ajánlható egyik vagy másik gyártó terméke. Ma már az előállítók a legjobbat, a legtökéletesebbet próbálják megalkotni. Használhatatlan eszközt nem lehet forgalmazni, azzal a cég hamar elveszíti a piacot. Az európai gyárak minősített, több tesztfolyamaton végigvitt árut adnak a piacra. Hogy a fémeszközök egynémelyike hamarabb elkopik, mint a 25-30 évvel régebbi hasonló eszköz, az a gyártók között kialakult ár-, stb. versenynek köszönhető.
A továbbiakban felsorolt felszerelések némelyikéhez mellékelve van a várható élettartam, mégpedig egy fotóval, hogy körülbelül mennyi idő után került ebbe az állapotába.
Egyéni cuccok
Beülő
A hegymászó beülő típusok nem kényelmesek az egyköteles mászótechnika (SRT) gyakorlásához. Ehhez a technikához az a beülő alkalmas, amelynek derékhevedere két fülben végződik, ezeket pedig egy köztes darabbal (ami lehet D vagy delta maillon, vagy szükség esetén karabiner) csatolunk össze. Az a legjobb, ha magunkon összecsatolva a beülőt, a köztes pont felső része a köldökünk vonala alá kerül. Minél alacsonyabban van ez a pont, annál nagyobb lesz a távolság mászógépeink között a kötélen való felmászáskor. Ez azért hasznos, mert egy mászófázisban minél távolabb tudjuk a kötélen a kézi mászógépet eltolni a mellgéptől, annál több utat tudunk megtenni, rövidebb idő alatt, kevesebb energiával haladhatunk. Több száz méteres kötélmászásnál ez bizony nagyon sokat számít. A bokakantyús mászótechnika alkalmazásakor már nem annyira mérvadó a köztes pont helyzete, de beülő választáskor azért törekedjünk a minél alacsonyabb bekötőpontú darabra.
MTDE PICOS beülő, szemmel láthatóan jó állapotban vannak a hevederek és a varrások. Kicsit több mint 10.000m barlangi kötélereszkedésen és 10.000m barlangi kötélmászáson túl néz így ki. Ez jól teljesített!
- beülő összecsatoló, vagy maillon
Régebben franciakapocsnak is hívták az első, MAILLON RAPIDE francia gyár termékei alapján. Ez egy körbe hajlított, csavarmenettel záródó fémrúd, különböző formára ívelve. Az ideális a 10mm átmérőjű anyagból D formájúra hajlított, de közkedvelt a delta (háromszög) alakú is. Anyaga rozsdamentes acél (INOX), acél vagy alumínium ötvözet. Tartósságban, kopásállóságban ugyanez a sorrend. Teherbírásban mindegyikük messze meghaladja a felszerelésünk többi alkotóelemének teherbírását. Használatkor gondosan csavarjuk be az anyát, ennek elmulasztása súlyos balesethez vezethet. Nem árt, ha hosszabb használat esetén néha ránézünk az anyára, mert a folyamatos mozgás mellett ez valamennyit kicsavarodhat. Csak az UIAA minősítéssel ellátott maillont használjuk. Ezt a betűkombinációt a maillon anyagába sajtolva találjuk, feltűnő helyen.
Alu D maillon, 20.000m használat után szinte tökéletes.
Ereszkedő gép
Jelenleg barlangban a csigás ereszkedő a legpraktikusabb. Ez lehet karos vagy egyszerű, hogy melyikkel közlekedjünk, azt egyénileg tudjuk eldönteni, kinek melyik használata a kényelmesebb. A márkaválasztásnál szintén ezt az elvet tudjuk követni. Ne feledjük, az egyszerű gépnél önbiztosítás használata kötelező lenne.
12.000m ereszkedés után a sima ereszkedőgép háza még tökéletes, míg a csigák közül az alsót már kellett cserélni. CLIMBING TECHNOLOGY Acles DX ereszkedő gép
Mászógép
Hárommászógépes technikával kényelmesebben haladunk, mint mikor csak két gépet használunk, de egy időben kettőt minimum a kötélen kell tartani, hogy mindég legyen két pontos biztosításunk. Használjunk egy mellgépet, egy kézi gépet és a kényelemhez egy, a bokára szerelhetőt is felvehetünk. Mindenféle gyártmányok vannak forgalomba, kinek-kinek a saját alkatára valót kell megtalálni az ideális alkalmazáshoz. Legáltalánosabban mellgépnek a CROLL típusú, kézi gépnek a POIGNE, míg lábgépnek a bokakantyú használatos.
Kb. 1.500m után még semmi nyoma a kopásnak egy kézi mászógépen. CLIMBING TECHNOLOGY Quick-up DX jobbkezes mászógép
3km mászás van ebben a mellgépben, a ház belső oldala már simára csiszolódott, de az anyag még nem vékonyodott. CLIMBING TECHNOLOGY Chest Ascender melles mászógép
A bokakantyú már 5.000 métert ment, a ház anyaga nem kopott számottevően, csak a talpheveder védőburka rongyolódott meg egy kicsit. PETZL Pantin boka kantyú
Lépőszár
A kézi mászógéphez akasztva használjuk a kötélen való közlekedés megkönnyítésére. A lépőszár egyik vége a mászógéphez van rögzítve, míg a másik vége úgy van kialakítva, hogy a talpunkkal bele tudjunk lépni. Készülhet bármilyen segédkötélből, vagy hevederből, lényeges, hogy a szükséges távon bírja el a súlyunkat, ne szakadjon el. A gyári verziók között is van több féle: hevederből, 6-os zsinórból, dyneemából, aztán állító csattal, amivel a szár hosszát állíthatjuk a magunk méretéhez, meg csat nélkül, ekkor egyszerűen egy csomót kötve állítjuk be a megfelelő méretet. Aztán a lépő kézi géphez kapcsolása is mindenféle „ez a tuti” táborokra osztja a nagyérdeműt. Természetesen itt is mindenki saját magának kell kialakítsa az ideálisat.
Kantár
Bizonyos helyzetekben csak egy kantárszáron lógunk. Az életünk függ tőle. Ezért a kantár mindég legyen jó állapotban, ha kopott, minden szívfájdalom nélkül dobjuk ki. A gyakorlatban az aszimmetrikus, Y szárú kantár alkalmazása ragadt meg, de egy plusz szár beiktatásával a kötélhidakon való közlekedés és néhány kötélmanőver, sokkal biztonságosabbá tehető. Több fajta kantártípusból választhatunk, vannak a gyáriak, kötélből, varrott végekkel, mások poliamid, vagy dyneema hevederből, de megköthetjük perec csomókat használva 3m dinamikus kötélből magunknak is.
Mellheveder
Kereskedelemben csomagkötöző heveder néven lehet vásárolni a legegyszerűbb és legolcsóbb „mellest”. A célnak , hogy tartsa a mellgépünket és, hogy akár terhelt állapotában is tudjunk lazítani rajta, megfelel. Kényelmesebbek a kifejezetten barlangász célra gyártott típusok, ezeken gyorscsat, széles vállheveder és felszerelés-akasztásra alkalmas varrott fülecskék találhatók. E két típus a legközkedveltebb. Néhány gyártó készít még ide-oda csatolható verziót, de ezek kisebb mennyiségben terjedtek el, nem véletlenül.
- baghúzó heveder Több kötélhosszos barlangoknál nélkülözhetetlen kellék. A varrott heveder változat a beülő combhevedereihez csatlakoztatható.
Karabinerek
Na, ez az igazi útvesztő. Jönnek a tippek, az okosabbnál-okosabb tanácsok. Íme egy verzió, aztán mindenki úgy is azt használ, amihez hozzájut:
az ereszkedőgép maillonhoz kapcsolására használjunk D alakú, triplex záras (hárommozdulatos bajonettzár) verziót
a kantár száraiba D alakú sima karabinert, rövid szárba 30kN teherbírásút
opció a kantárat a maillonhoz OK csavaros karabinerrel rögzíteni
lépőszárat 6mm-es maillonnal a mászógép kis furatába akasztani
fékező karabinernek sima acél OK, vagy a vékonyköteles technikánál elengedhetetlen RAUMER „HANDY” az ajánlott
1-2 db kell még tartalékba, pld. a bokakantyút az oldalunkra lógatni mikor nem használjuk, másik a kisbaghez, vagy a nagyhoz, stb. Ezek lehetnek könnyű, sziklamászó karabinerek is, de mindég legalább 20kN teherbírású karabinert tartsunk magunkon, mert soha nem lehet tudni, mikor kell azt „az utolsó” karabinert is valahol felhasználni.
Beszerelő felszerelés
- nittelős kisbag Több rekeszre tagolt téglalap alapú, kitűnő minőségű ponyvából készült kisbag. Ebbe kerül a nittelő kalapács, a kézi nittfúró, az önfúró nittek, vagy, ha fúrógéppel dolgozunk, a fúrószárak meg az alapcsavarok.
- kötélszállító zsák (köteles bag) 28-30L űrtartalmú, kitűnő minőségű ponyvából gyártott barlangos zsák, mindenféle fülekkel, húzózsinórral.
- kötél Intenzív közlekedésnek kitett, vagy a barlang felsőbb szakaszaiban 9,5mm-10mm átmérőjű kötelet használjunk. Mély barlangok alsó szakaszait, 300-400m mélységtől 9mm-es, míg a feltárásokra, nagy mélységekbe 8,5mm átmérőjű kötél javasolt.
- nittfülek, karabinerek Állandó kiépítésre rozsdamentes alapcsavar, ugyanilyen nittfül és 10mm-es maillon az ideális. Erre kellene törekedni, de ezt a nagy költségek miatt elég nehéz betartani. Túrázáshoz 8mm-es alumínium nittfüleket és alu csavaros karabinereket célszerű vinni, de az egyre nagyobb teret követelő rozsdamentes nittfülek is kitűnőek. A karabinerek lehetnek OK vagy D alakúak, de semmiképp se súlyos acél anyagból készülteket szállítsunk.