- Ajándékutalvány
- Ipari alpin felszerelés
- Favágó felszerelés
- Barlangász felszerelés
- Hegymászó felszerelés
- Via ferrata felszerelés
- Téli túra felszerelés
- Kanyontúra felszerelés
- Kötelek
- Karabinerek
- Sisakok
- Hevederek, lépőszárak, kantárak, csatok
- Ereszkedő eszközök, csigák
- Mászógépek
- Világítás, fejlámpák
- Gázfőzők, túrabotok
- Fix pontok kiépítése
- Hátizsák, bag
- Kalandpark felszerelés
- Egyebek
Barlangász felszerelés - 1
Világítás
Legfontosabb kelléke egy barlangász felszerelésnek.
Legyen egyszerűen kezelhető, megbízható és nyújtson elegendő fénymennyiséget ahhoz a tevékenységhez, amit végezni akarunk mellette. Aranyszabály, hogy legyen két darab, egymástól független fényforrásunk, egy fő és egy tartalék, hogy a fő világítás meghibásodása esetén, a tartalékvilágítással is biztonságosan tudjunk a barlangban tovább közlekedni, de ekkor már célszerű inkább a kijárat felé!
A gyakorlatban két világítóeszköz típus terjedt el: a karbid vagy acetilén lámpa és az elektromos lámpa.
A hagyományosnak tekinthető karbidvilágítás két részből áll, egy gázfejlesztő tarályból (ami lehet nyílt-, külső levegőnyomás, vagy pumpás-, zárt tér nyomásának növelésével működtetett rendszer), és egy, kényelmi szempontból a sisakra szerelt égőfejből. A kettőt egy vékony műanyag cső köti össze. A tartályban karbidból víz hozzáadásával acetiléngáz fejlődik, ez a csövön át az égőfejen elhelyezett dűznin keresztül kerül a szabadba. Ez az éghető gáz meggyújtva nagyon kellemes fénnyel világít. A fény erejét, a gáz nyomásával tudjuk beállítani, azt pedig a karbidhoz juttatott víz mennyiségével tudjuk szabályozni. Egy karbidlámpa használata némi gyakorlatot igényel, ismeretlen eszközzel senki ne induljon el, így nem szerez kellemetlen perceket sem magának és főleg nem társainak.
De ugyanez a némi gyakorlat szükséges az elektromos lámpák használatához is. Bármennyire egyszerű is a kezelésük, ismeretlen kellékkel könnyen sötétben maradhatunk. Napjainkban, az elektromos eszközök fejlődésének köszönhetően, egyre nagyobb teret hódít ezek használata, fejlámpák tömkelege közül választhatunk. Kinek melyik tetszik, vagy mennyi pénzt áldoz rá. Ezek miatt mindenféle táborokra osztódtak a barlangba járók, vannak, akik a LED-re teszik le a voksukat, egyesek a fénycsőre, mások a karbidra, aztán a házi gyártmányra meg a gyárira, így a lámpák között jelenleg nagy a káosz. De egy biztos, barlangba indulás előtt a világítóeszközünk biztonságos működése és használatának ismerete legyen a legfontosabb számunkra.
Fejvédő
Manapság ez egy műanyag SISAK, de az évtizedek során volt ez kalap, svájci sapka aztán bojtos sapka, jöttek a bányász söröskupak formájúak, majd a motoros meg egyéb bukósisakok, csehszlovák meg német sziklamászó fejvédők, szóval kinek mi jutott. Ez jelenleg is így van. Mostoha gyermeke a gyártóknak a kifejezetten barlangászatra készített sisak, fejlesztés meg pláne nem történik ebbe az irányba. A PETZL ECRIN ROCK és az EDELRID ULTRALIHT sisakok azok, amelyek leginkább használhatók barlangászatra, a többi csak szükségmegoldás. Mindegyik védi valamennyire a fejet, világító egységet lehet rá rögzíteni, de míg a felszínen sokan szeretnek pózolni a látványos fejfedőkben, a föld alatt ez szükségtelen. Ott a sisak legyen kényelmes, fejmérete állítható, fedje minél jobban a fejet (por, sár, víz ellen is), legyen könnyen kezelhető a csatja és nem utolsó sorban, legyenek rajta az elektromos fejlámpa rögzítésére alkalmas fülek is.